کشف دورترین سیاره فراخورشیدی شبیه زمین

احتمالا تعداد زیادی سیارۀ شبیه زمین در سراسر کهکشان راه شیری وجود دارد، اما یافتن‌ آنها راحت نیست. تاکنون بیش از ۴ هزار سیاره فراخورشیدی کشف شده‌اند که فقط یک سوم آنها همانند زمین، سنگی هستند و اکثر این سیاره‌ها هم در فاصله چندین هزار سال نوری از ما قرار دارند.

بیشتر بخوانید

چه چیز به انبساط کیهان سرعت بخشیده است؟

اختلاف بین اینکه انبساط کیهان تا چه حد سریع به نظر می‌رسد و اینکه چه سرعت انبساطی مورد انتظار ما است، یکی از جدّی‌ترین مسائل غیر عادیِ همیشگی است. کیهان‌شناسان انتظارشان از نسبت انبساط جهان را بر پایۀ (نسبتی که به عنوان مقدار ثابت هابل شناخته می‌شود) اندازه‌گیری‌ها از تشعشعات گسیل شده اندکی پس از بیگ بنگ قرار داده‌اند. این تشعشع اجزای دقیق جهان اولیه را آشکار می‌سازد. محققان این اجزاء را به مدل تکامل کیهانی‌شان مرتبط می‌کنند و این مدل را پیش می‌برند تا ببینند امروز جهان تا چه اندازه سریع باید منبسط شود.

بیشتر بخوانید

نکته مهم که قبل از انعقاد قرارداد طراحی وب سایت باید بدانید

راه‌اندازی وبسایتی مناسب، یکی از نخستین گزینه‌های کسب‌وکارهای نوپا برای معرفی خدمات‌شان به‌شمار می‌رود. بسیاری از افراد برای جست‌و‌جوی کالاها و خدمات موردنیاز خود، نخست به اینترنت مراجعه می‌کنند. ازاین‌رو، این امر انگیزه‌ای مهم برای صاحبان کسب و کارهاست تا برای طراحی و راه‌اندازی یک وبسایت جذاب اقدام کنند. به‌طور معمول، برای طراحی وب سایت، میان کارفرما و تیم طراحی، قراردادی موسوم به «قرارداد طراحی وب سایت» منعقد می‌شود که

بیشتر بخوانید

چرا ابرها در اطراف “سیاهچاله” به وجود می‌آیند؟

به مجرد اینکه آسمان شگفت‌انگیز زمین را ترک کنید، واژه «ابر» مفهوم دیگری پیدا کرده و دیگر بعنوان ساختارهای سفید و پُف‌کرده‌ای که باران تولید می‌کنند، شناخته نمی‌شوند. ابرهایی که در سایر نقاط جهان پهناور وجود دارند، مناطقی فشرده با تراکم بالا نسبت به پیرامون‌شان هستند.

بیشتر بخوانید

درس‌هایی که از ویروس کرونا برای سفرهای فضایی گرفتیم

اینگا پوپوویت دکترای جامعه شناسی، دانشگاه آیووا در این مقاله نوشته: «قرار بود ماه جاری در یک فضای بسته سفر به مریخ را شبیه‌سازی کنیم. طبق برنامه، می‌بایست دو هفته در ایستگاه تحقیقات صحرای مریخ (در واقع در صحرای یوتا) بگذرانیم که هدف از این کار، شبیه‌سازیِ عملیات انسانی در سیاره سرخ بود. همچنین، اینطور در نظر گرفته بودند که هشت نفر از ما در یک محفظه استوانه‌ای با قطر ۷.۳ متر زندگی کنیم. اما در اتفاقی جالب، ویروسِ عالم‌گیر کرونا و گسترش فاصله‌گذاری اجتماعی در مقیاس جهانی باعث توقف شبیه‌سازی ما از قرنطینه در مریخ شد.

بیشتر بخوانید

نظریه ریسمان چیست؟

بر اساس نظریه ریسمان، ذرات نامرئی زیراتمی از ریسمان‌های خیلی کوچکی ساخته‌ شده‌اند و در الگوی مشخصی ارتعاش می‌کنند. هر الگوی ارتعاشی به مثابه یک ذره متفاوت است. الکترون چیزی به جز ریسمانی که در یک الگو به ارتعاش بپردازد، نیست. پروتون هم در الگوی متفاوتی ارتعاش می‌کند. این فقط یک مفهوم ریاضی است؛ هیچ شواهد آزمایشی در دست نیست که از نظریه ریسمان پشتیبانی کند.

بیشتر بخوانید

مفهوم پادکست ؛ 17 دانستنی کاربردی درباره پادکست‌ برای عاشقان یادگیری

پادکست یکی از محبوب‌ترین ابزارها و روش های یادگیری است. اگر به‌خاطر مشغله‌های فراوان به‌سختی فرصت یادگیری پیدا می‌کنید و مدت‌هاست هیچ قدمی در جهت رشد فردی برنداشته‌اید، این مقاله مخصوص خودِ خود شماست. در این مقاله ضمن معرفی مفهوم پادکست، 20 دانستنی مهم و کاربردی درباره‌ی پادکست و نحوه‌ی استفاده از آن را بیان می‌کنیم.

بیشتر بخوانید

دلایل عاشق شدن انسان از نظر علمی

مغر توسط مجموعه ای از مواد شیمیایی اثر بخش، ما را در دام عشق گرفتار می آورد. تـصور بر این است که در حال گزینش شریکی برای خود هستیم، در حالی که ممکن است طعمه ای دلباخته برای دام دوست داشتنی طبیعت بیش نباشیم. دلایل عاشق شدن را در این مطلب ببیان میکنیم.

بیشتر بخوانید

تفاوت نیمکره های مغز در چیست؟

دو نیمکره یا دو قسمت از مغز (چپ و راست) کارهای متفاوتی انجام می دهند. اما سوال اینجاست که آیا یک طرف از مغز می تواند بر سمت دیگر آن سلطه داشته باشد و بر روی شخصیت افراد اثر بگذارد؟ برخی از افراد بر این باورند که انسان ها راست مغز یا چپ مغز هستند و همین امر شیوه ای که آن ها فکر می کنند و بر اساس آن رفتار می نمایند را تعیین می کند. در این مقاله از مجله اینترنتی کاج درخشان می خواهیم تفاوت نیمکره های مغز را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید

انواع حجاب که قرآن کریم به آن اشاره کرده است

قرآن ما را به پوشش وحجاب دستور می دهد و آن را مایه کرامت وحفظ انحرافات و بیهودگی ها و پوچی ها و موجب استواری انسان می داند و آنچه راکه باعث بی عفتی و پیامدهای شوم برهنگی می شود ناپسند می داند. در ادامه این مطلب می خواهیم انواع حجاب از دیدگاه قرآن را برای شما بازگو کنیم. با مجله اینترنتی کاج درخشان همراه باشید.

بیشتر بخوانید