ماه های حرام به چه ماه هایی گفته می شود و چه احکامی دارد؟

همه ماه های قمری درنگاه معصومین (علیهم السلام) دارای آداب و احکام خاص خود می باشند به ویژه ماه های حرام که موضوع برخی از احکام شرعی هستند و بر هر مسلمان لازم است نسبت به این احکام وآداب آن آشنا بوده تادرمواقع قرارگرفتن در آن به وظیفه خود عمل کند.

بیشتر بخوانید

علت اینکه در قطب جنوب خرس قطبی وجود ندارد چیست؟

شاید فکر کنید پنگوئن ها در کنار خرس قطبی در قطب زندگی می کنند اما اینطور نیست خرس های قطبی در قطب شمال و پنگوئن ها در قطب جنوب هستند. در هیچ جای قطب جنوب، خرس قطبی پیدا نمی شود، اگر آن ها در قطب جنوب بودند می توانستند راحت از پنگوئن هایی که هم بزرگ و هم آهسته هستند تغذیه کنند. پس چرا در قطب جنوب هیچ خرس قطبی ای زندگی نمی کند؟ برای رسیدن به جواب این سوال در ادامه، با مجله کاج درخشان همراه باشید.

بیشتر بخوانید

اقتصاد خرد (Microeconomics) چیست؟

اقتصاد خرد به مطالعه‌ی اجزای انفرادی یک اقتصاد بزرگ‌تر و رفتار شخصیت های اقتصادی منفرد در داخل آن می‌پردازد. اقتصاد  خرد عوامل موثر بر انتخاب های اقتصادی افراد، چگونگی تاثیر تغییرات بر این عوامل، و چگونگی تعیین قیمت‌ها و تقاضا توسط بازارهای منفرد را پوشش می‌دهد. تمرکز مطالعه‌ی اقتصاد بر نظریه‌ی تقاضا، نظریه‌ی شرکت، تقاضا برای نیروی کار، و عوامل تولید معطوف است. به طور کلی، اقتصاد خرد برخلاف اقتصاد کلان، به مطالعه‌ی رفتار اقتصادی واحدهای منفرد اقتصاد می‌پردازد، نه به کلیت اقتصاد به عنوان بدنه‌ای واحد.

بیشتر بخوانید

کشور درحال توسعه چیست؟ به چه کشوری، کشور در حال توسعه گفته می شود؟

ملت‌های در حال توسعه در مقایسه با معیارهای جهانی از پایه‌های مالی و صنعتی ضعیف‌تر و کیفیت زندگی پایین‌تر بهره‌مند هستند. در این نوشتار کشور درحال توسعه بر اساس منابع معتبر اقتصادی تعریف می شود.

بیشتر بخوانید

آموزش پارک دوبل ، روشی ساده و صحیح برای برای پارک دوبل

برای آموزش پارک دوبل آسان باید ابتدا با معنی پارک دوبل آگاه باشیم، به پارک کردن خودرو به موازات جاده با دنده عقب میان دو خودرو که از قبل پارک شده اند، پارک دوبل گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید

سنگ درمانی در اسلام و خواص انواع سنگ ها

علم سنگ درمانی در اسلام سابقه‌ای طولانی دارد. پیامبر و ائمه اطهار (ع) در مورد خواص شفابخش و درمانی سنگ‌هایی از جمله فیروزه، زمرد، یاقوت و عقیق روایات متعددی دارند که در کتب دینی معتبر به آن‌ها اشاره شده است.

بیشتر بخوانید

تصفیه هوا توسط گیاهان

احتمالا شما هم شنیده‌اید که برخی معتقدند نگهداری از بعضی گیاهان و پرورش آنها در خانه موجب سم‌زدایی و تصفیه هوا در فضای داخلی می‌شود. ممکن است خود شما، تحت‌تأثیر این موضوع، چند گلدان در گوشه‌و‌کنار خانه یا محل کار خود داشته باشید. جدا از حس طراوت و زیبایی که گیاهان با خود به فضاهای بسته می‌آورند، عملکرد سم‌زدایی آنها هنوز جای بحث دارد. اگر می‌خواهید بیشتر درباره این موضوع بدانید، در ادامه با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید

یک روش قطعی برای تفکیک سیاهچاله‌ها

مو اغلب برای توصیف ظاهر یک نفر بکار می‌رود – او بلوند است، او سبزه است. اما بکنشتاین و ویلر تعیین کردند که سیاهچاله‌ها آن چیزی که دانشمندان توصیف می‌کردند را ندارند. بر اساس یک نظریۀ دیرینه، تمام سیاهچاله‌ها دارای سه خصوصیت قابل‌مشاهده هستند که در نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین تعریف شده‌اند: جرم، تکانۀ زاویه‌‌دار و بار الکتریکی. کشش گرانشی سیاهچاله باعث می‌شود هر چیزی در اطرافش به سمتش کشیده شود، در واقع سیاهچاله‌ها براساس چیزهایی که به سمت ِ خودشان می‌کشند از هم تمایز پیدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید

کشف دورترین سیاره فراخورشیدی شبیه زمین

احتمالا تعداد زیادی سیارۀ شبیه زمین در سراسر کهکشان راه شیری وجود دارد، اما یافتن‌ آنها راحت نیست. تاکنون بیش از ۴ هزار سیاره فراخورشیدی کشف شده‌اند که فقط یک سوم آنها همانند زمین، سنگی هستند و اکثر این سیاره‌ها هم در فاصله چندین هزار سال نوری از ما قرار دارند.

بیشتر بخوانید