راهنمای بارداری هفته به هفته

راهنمای بارداری: بارداری معمولا 280 روز یا 40 هفته بطول می انجامد، که بطور قراردادی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود. این دوران را می توان به سه “سه ماهه” بارداری تقسیم کرد که در هر یک وقایع خاصی اتفاق می افتد؛ سه ماهه اول از اولین هفته بارداری تا انتهای هفته 13، سه ماهه دوم از هفته 14 تا پایان هفته 27، و سه ماهه سوم از هفته 28 تا آخر هفته 40 است که عمدتا در این زمان ( کمی زودتر یا دیرتر) به زایمان و تولد نوزاد ختم می شود.

بیشتر بخوانید

دلیل افت تحصیلی دانش آموزان چیست؟

برخی از کودکان به محض اینکه از شکم مادر بیرون می آیند، می دانند که چه می خواهند و چگونه آن را بیان کنند، در حالی که بعضی دیگر مشکلاتی بزرگ دارند که آنچه را می خواهند و یا نیاز دارند را بیان نمی کنند. به عنوان دانش آموزان، به نظر می رسد که برخی از بچه ها توانایی بالایی برای سازگاری با هر موقعیتی دارند. در ادامه این مقاله از مجله کاج درخشان به بیان دلیل افت تحصیلی دانش آموزان میپردازیم. 

بیشتر بخوانید

بیماری‌ های خود ایمنی در دوران بارداری و نکاتی برای حفظ سلامت مادران

بیماری‌ های خود ایمنی در دوران بارداری زمانی اتفاق می‌افتند که سیستم ایمنی به‌جای مبارزه با عوامل بیگانه، به سلول‌ها، بافت‌ها یا اندام‌های خودی حمله می‌کند. این اتفاق بسته به‌ نوع بیماری موجب التهاب یا درد در مفاصل، ماهیچه‌ها، قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها و پوست می‌شود. برای مدت‌ها خانم‌های مبتلا به این بیماری ها، به‌دلیل خطراتی مثل سقط جنین، زایمان زودرس، پره اکلامپسی (فشار خون بالا مربوط به بارداری) از بارداری منع می‌شدند

بیشتر بخوانید

وقت گذراندن با خانواده ؛ 30 روش کاربردی

بیشتر ما در دنیای پرهیاهویی اسیر شده‌ایم که از ابتدای هفته تا آخر آن مشغول‌به‌کار هستیم. هفته را به شوق روزهای تعطیل پایانی‌اش به سر می‌کنیم و آن هم در یک چشم‌ به‌هم‌زدن تمام می‌شود و روز از نو و روزی از نو؛ رسیدگی به کار و اوضاع زندگی معمولی، معاشرت با اقوام و وظایف رنگارنگ. در میان این‌همه کار و مشغله، باید زمانی را هم به وقت گذراندن با خانواده و عزیزانمان اختصاص بدهیم.

بیشتر بخوانید

سوزش ادرار در بارداری ، علت و درمان آن

سوزش ادرار در بارداری یکی از مشکلات شایعی است که خانم‌های باردار را درگیر می‌کند. سوزش ادرار که یکی از علائم عفونت دستگاه ادراری است، شاید یکی از مشکلاتی باشد که برای بیشتر افراد در طول زندگیشان اتفاق می‌افتد. در ادامه با کاج درخشان همراه باشید.

بیشتر بخوانید

قصه کوتاه برای کودکان

قصه گویی یکی از سرگرمی های جذاب برای کودکان است. والدین باید از نوزادی برای فرزندان خود، قصه تعریف کنند. از نظر روانشناسان قصه گویی در رشد مغزی کودکان تاثیر زیادی دارد. در این پست قصد داریم یک قصه کوتاه برای کودکان که می توان هنگام خواب برای کودک تعریف کرد، بیان کنیم.

بیشتر بخوانید

والدین هلیکوپتری ، فواید و مضرات زندگی با آنها

آیا می‌دانید والدین هلیکوپتری چه کسانی هستند؟ اگر تکالیف فرزندانتان را انجام می‌دهید، تصمیم می‌گیرید که با چه کسانی دوست شوند و خارج از خانه قدم به قدم همراه آن‌ها هستید، شما یک والد هلیکوپتری هستید. به طور خلاصه، اگر از آن والدینی هستید که تمام رفتارهای فرزندان خود را زیر ذره‌بین می‌برند، مرتبا بر کارهای فرزندان خود نظارت می‌کنند و حتی در انجام ساده‌ترین کار آن‌ها دخالت می‌کنند و مدام کنار آن‌ها حضور دارند، نوع والدگری شما هلیکوپتری است.

بیشتر بخوانید

تشویق کودکان به مسواک زدن با ترفندهای ساده و جالب

آموزش رعایت بهداشت دهان و دندان به کودکان کار مهمی است و باید از همان سنین کودکی آغاز شود اما تشویق کودکان به مسواک زدن دندان‌هایش هنگام صبح و قبل از خواب می‌تواند کاری بس دشوار باشد. امکان دارد حواسشان خیلی سریع از این کار پرت شود یا حتی ممکن است از عادت مسواک زدن بیزار شوند اما شما می‌توانید مسواک زدن دندان‌ها را تبدیل به یک فعالیت سرگرم‌کننده برای کودکتان کنید. در ادامه نحوه تشویق کودکان به مسواک زدن را با کمک ترفندهایی آموزش می‌دهیم.

بیشتر بخوانید

دلایل گریه نوزاد و روش های آرام کردن

تفسیر گریه نوزاد می‌تواند کار دشواری باشد، به‌خصوص در ابتدای تولد. در ادامه‌ی این مطلب، رایج‌ترین دلایل گریه نوزاد را بیان می‌کنیم و نیز تجربیات چند مادر درباره‌ی علت گریه نوزاد و راه‌های بند آوردن گریه آنها را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

بیشتر بخوانید

انجیر در بارداری ، فواید و عوارض

انجیر دارای مواد مغذی، فیبر و مواد معدنی بالاتری نسبت به سایر میوه ها، سبزیجات و آجیل ها است. اما هنگامی که باردار هستید، باید بررسی کنید که آیا یک ماده غذایی برای شما و نوزادتان مناسب است یا خیر. همین امر در مورد خوردن انجیر در بارداری نیز صدق می کند. این مطلب در مورد خوردن یا نخوردن انجیر در دوران بارداری، مقدار توصیه شده برای ایمن ماندن یا خطرات احتمالی مصرف بیش از حد آن تمرکز دارد.

بیشتر بخوانید