ورزش بسکتبال و هرآنچه که از این رشته توپ و تور باید بدانید

بسکتبال ورزشی گروهی این بازی با توجه به مقررات و ماهیت آن باعث افزایش استقامت عمومی بدن و افزایش کارایی دستگاه قلب و عروق می شود ویژگی های دیگر این بازی توسعه سرعت حرکت و سرعت عکس العمل و هماهنگی در بدن است از بعد روانی و تربیتی بسکتبال باعث افزایش و توسعه روحیه تهاجمی در افراد بازیکن می شود.

دریبل

زدن توپ به زمین با یک دست و تکرار آن را گویند در هر ضربه به توپ به زمین می‌خورد مسافت را در جهت اهداف بازی طی می‌کند در این بازی دو نوع وجود دارد: دریبل کوتاه، دریبل بلند

دریبل کوتاه

در این دریبل بازیکن زانوهای خود را خم میکند حد فاصل دست زننده توپ و زمین باید کمتر از ۷۰ سانتیمتر باشد این دریبل بیشتر زمانی که بازیکن توسط حریف محاصره شده است برای حفظ و کنترل توپ اجرا می‌شود در این دریبل دست و پای مخالف دستی که توپ را هدایت می کند به عنوان مانع بین دریبل کننده و مهاجم قرار می‌گیرد .

دریبل بلند

در این دریبل فاصله بین دست زننده توپ و زمین از نوع قبل بیشتر از زمانی که بازیکن با سرعت مسافتی را در زمین طی کند از این دریبل استفاده می کند این دریبل زمانی که حریف با فاصله زیادی از بازیکن است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پاس

مبادله توپ بین دو بازیکن خودی در بسکتبال پاس نام دارد این مهارت به منظور ایجاد ارتباط و تشریک مساعی بازیکن انجام می‌شود و به اجرای تاکتیک های بازی شکل می‌دهد.

پاس زمینی

پاس زمینی را میتوان با یک دست یا دودست انجام داد پاس زمینی دو دستی نسبت به نوع دیگر کاربرد بیشتری دارد و این پاس زمانی که پاس دهنده بخواهد به منطقه دفاعی حریف نفوذ کند استفاده می‌شود در این بازی توسط بازیکن به طور مورب به زمین زده می‌شود ضربه به زمین باید طوری باشد که بازتاب حرکت توپ در جهت موفقیت بازیکن مورد نظر باشد.

پاس سینه دو دستی

این نوع پاس در بسکتبال زیاد استفاده می شود پاس سینه دو دست معمولاً برای فاصله هایی که حدود ۵ تا ۶ متر به کار می‌رود در این روش توپ به طور کامل در دست قرار می‌گیرد و انگشتان شست هر دو دست پشت توپ است این مهارت همراه با چرخش توپ اجرا می شود در اجرای این مهارت برای ارسال و برد بیشتر لازم است که هنگام عمل پاس و درست در لحظه پرتاب پای عقبی را به طور همزمان با حرکت دست به جلوی بدن حرکت دهیم.

پاس دودستی بالای سر

بیشتر در بازی ساکن و نشسته اجرا می‌شود در بازی‌های رسمی بسکتبال این پاس بیشتر توسط افراد قد بلند انجام می‌شود در رساندن توپ به بازیکن دیگر به روش مطمئن تری نسبت به انواع دیگر پاس است در دست گرفتن توپ کاملا شبیه پاس مستقیم دو دستی است در این حالت دست کاملا کشیده و مستقیم و در بالای سر قرار دارند.

پاس بیسبالی

از پاس بیسبالی بیشتر برای مسافت‌های زیاد استفاده می شود در این نوع پاس توپ به وسیله یک دست پرتاب می شود انگشتان دست پرتاب کننده کاملاً باز در پشت توپ قرار می‌گیرند کنترل توپ به وسیله انگشتان انجام شد و از دست دیگر تنها برای تعادل و حفظ و حفاظت توپ استفاده می شود.

شوت

فرستادن توپ سمت سبد را که از اهداف بازی بسکتبال می‌باشد شوت کردن اشکال گوناگونی دارد که شامل شوت دو دستی از سینه و شوت هوک میشود.

شوته دو دستی از سینه

در این شوت توپ کاملاً مانند پاس دو دستی از سینه گرفته می شود با این تفاوت که نوک انگشتان به سمت جلو قرار دارد در این حالت توپ همراه حرکات چرخشی مچ دست ها به سبد فرستاده می‌شود کاربرد این شوت در افراد ماهر بسیار کم است بازیکنان مبتدی بیشتر از این شوت استفاده می‌کنند.

شوت هوک

در این شوت بازیکن توپ را با دو دست در ناحیه شکم می گیرد و با چرخش روی پای چپ خود را به بالا می‌کشد در این لحظه توپ با دست راست در جهت مقابله چرخش بدن و دور از دسترس دفاع به بالای سر کشیده و با حرکت مچ دست و انگشتان به طرف حلقه می‌شود.

مقررات بازی

تعداد بازیکن

در بسکتبال دو تیم پنج نفری بازی میکنند هر تیم از پنج تا هفت یار ذخیره ای استفاده میکند.

زمان بندی

زمان بازی چهل دقیقه است باز ی به دو وقت بیست دقیقه ای تقسیم میشود بین دو وقت بازی ده دقیقه استراحت وجود دارد.

روش انتخاب تیم برنده

هدف هر تیم پرتاب توپ به سبد حریف است تنها عبور توپ از سبد است که برای هر تیم امتیاز محسوب میشود پایان وقت بازی هر تیمی که امتیاز بیشتری دارد برنده خواهد بود.

اندازه و مشخصات زنند بازی بسکتبال

  • اگر توپ از پشت خط سه امتیازی پرتاب شود سه امتیاز و اگر از محوطه پرتاب شود دو امتیاز دارد
  • پرتاب آزاد یک امتیاز دارد
  • بسکتبال در زمینی به طول 28 متر و عرض 15 متر انجام میشود
  • در وسط زمین دایره ای و به شعاع 1.80 متر رسم میشود
  • در زیر هر سبد محوطه ای به شکل ذوزنقه خط کشی شده است
  • بازیکنان در هنگام حمله حق توقف بیشتر از سه ثانیه در محوطه ذوزنقه ای را نداره
  • طول ذوزنقه 5.80متر است
  • خط کشی دور زمین باید به قطر 5 سانتی متر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *