فلسفه و تعریف آن

همه ما کار هایی میکنیم که از آنها لذت می بریم عده ای از ما علاقه به داشتن کلکسیون هایی از اشیا خاص داریم عده ای دیگر. علاقه به انجام یک ورزش به صورت مستمر و عده ای دیگر علاقه به خواندن کتاب و مطالعه داریم. خوب به هر حال هر کس علایق و تمایلات خود را دارد پس اگر من به چیزی علاقه دارم، پس نباید انتظار داشته باشم دیگری هم به همان چیز علاقه داشته باشد. اما پرسش این جا است، آیا چیزی وجود دارد که همه از آن لذت ببریم؟ در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با فلسفه آشنا کنیم.

آنچه که باید بدانیم

بله سوالاتی هست که همه ما را وجد می آورد و موضوع مطلب امروز ما هم همین است. چه چیزی از همه مهم تر است؟ برای کسی که گرسنه است قطعا غذا، اگر از کسی بپرسیم که در بیابان برای مدت طولانی بوده و تشنه است بی شک جواب او آب است. اما اگر این نیاز ها اولیه و برآورده شوند آیا بازم هم چیزی می توان یافت که همه به آن علاقه داشته باشند؟ یا بهتر بگویم نیاز داشته باشند؟
پاسخ فلاسفه به این پرسش مثبت است. آنها معتقدند انسان نمی‌تواند تنها در فکر خوردن و آشامیدن باشد، البته هر انسانی نیازمند آب و غذا و عشق و علاقه است، اما در پس همه این ها چیزی هست که همه می خواهیم بدانیم و نیازمند آن هستیم و آن دانستن این مطلب است که ما کیستیم و در این دنیا چه میکنیم.

خوب بهتر است به چیزی رجوع کنیم که پاسخ این سوال ها و مشابه آنها را میدهد، یا بهتر است اینگونه گفت چیزی که پاسخ میدهد به سوالاتی که دیگران پاسخ نمیدهند.

واژه فلسفه معرب شده از کلمه یونانی فیلوسوفی و به معنی دوست داشتن حکمت و خرد است. آیم واژه خود مرکب است از دو جزء: اولی فیلو به معنی دوستدار و یا دوست داشتن و دومی سوفیا به معنی حکمت و خرد است . و اما همانگونه که راسل میگوید : تعریف فلسفه بر حسب مکتبی که برگزیده ایم متفاوت خواهد بود . زیرا تعریف به معنی شناساندن است و نمی توان تعریف مشخص و واحدی برای فلسفه داد زیرا فیلسوف ها هر یک با بینش ها مختلفی به تحلیل و بررسی مسائل مربوط به جهان و انسان پرداخته اند.

معنی عام فلسفه

فلسفه در معنی هر فرد یعنی جهان بینی شخصی هر فرد و مقصود از جهان بینی ، بینشی است که هرکس در باب مسائل فلسفی ، یعنی مسائل مربوط به خدا ، جهان و انسان میتواند داشته باشد . این بینش به عوامل محیطی و اجتماعی فرد وابسته است . در این دیدگاه است که همه مردم فیلسوفند ، یعنی فلسفه ه در معنی عام ، مخصوص زمان مکان و فرد ، یا افرادی خاص نیست ، بله همزمان با پیدایش انسان به وجود آمده است.

معنی خاص فلسفه

فلسفه در معنی خاص خود عبارت است از بینش ژرف و تامل سنجیده در باب مسائل فلسفی ، یعنی مسائل مربوط به خدا ،جهان و انسان .تامل و ژرف نگری در هستی راهم بسیاری از فلاسفه وظیفه بنیادی فلسفه به شمار می آورند ،آغازگر فلسفه در معنی خاص. هم تالس بود در سده ششم پیش از میلاد مسیح.

منبع: مجله اینترنتی کاج درخشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *