دلیل شب ادراری کودکان و راه های درمان آن

تا زمانی که فرزندتان ۷ ساله نشده، شب ادراری در کودک جای نگرانی ندارد. ۱۵ درصد از کودکان هنوز در ۵ سالگی جایشان را خیس می‌کنند. اگر کودک شما از ۷ سال بزرگ‌تر است و هنوز رختخواب را خیس می‌کند، بد نیست که با پزشک مراقبت‌های کودکان صحبت کنید. مسئله اساسی معمولاً مثانه است که هنوز بالغ نشده است. دلیل شب ادراری در کودکان مشکل پزشکی نیست. در ادامه این مطلب روش های درمان شب ادراری در کودکان را بیان میکنیم.

شب ادراری در کودکان

انواع شب ادراری کودکان عبارت‌اند از شب ادراری که در رختخواب و هنگام خواب رخ می‌دهد و یا شب ادراری که در لباس و در طول روز اتفاق می‌افتد و یا شب ادراری مختلط که ترکیبی است از نوع شبانه و روزانه. تا سن ۱۰ سالگی بیشتر کودکان از شب ادراری بهبود می‌یابند. با اطمینان می‌توان گفت که درصد بسیار کمی از کودکانی که شب ادراری دارند در اثر وجود نوعی بیماری است و با کنترل تغذیه می‌توان آن را تا حد زیادی کنترل کرد. معمولاً شب ادراری در کودکان به دلیل خواب عمیق اتفاق می‌افتد و با قوی‌تر و تنومند شدنشان این مسئله متوقف می‌شود.

روش‌های درمان شب ادراری کودکان

متخصصان توصیه می‌کنند که برای کنترل شب ادراری در کودکان بهتر است که این موارد را رعایت کنید:

 • نوبت آشامیدنی: میزان مصرف مایعات را در اویل روز افزایش دهید و تا نزدیک شدن به شب آن را کاهش دهید
 • برنامه زمانی: برای کودکتان برنامه منظم ادرار تنظیم کنید(هر ۲ یا ۳ ساعت)
 • تشویق: با پاداش مداوم باعث پیشرفت کودکان شوید
 • کنترل تحریک‌کننده‌ها: در شب از دادن شیرکاکائو، شکلات و کافئین، آب‌میوه و مایعات شیرین و مواد خوراکی دارای شیرین‌کننده خودداری کنید
 • از اضافه‌بار تشنگی خودداری کنید: اگر مدارس اجازه می‌دهند به کودکانتان یک بطری آب بدهید تا بتواند در طول روز به‌طور مداوم مایعات بنوشند. این امر از تشنگی بیش‌ازحد جلوگیری می‌کند
 • احتمال وجود یبوست را چک کنید: ازآنجاکه روده بزرگ پشت مثانه قرار دارد، مشکلات یبوست می‌توانند خود را به‌ عنوان یک مشکل مثانه به‌خصوص در شب نشان دهند. این مسئله روی دوسوم کودکانی که شب ادراری دارند مؤثر بوده است
 • خواب زودتر: اغلب کودکان خوابشان سنگین است چون به‌راحتی نمی‌خوابند و برای بیدار شدن و ادرار مشکل‌دارند. آن‌ها را زودتر به رختخواب بفرستید
 • ترس را از بین ببرید: تجربه نشان داده است که کودکان به علت ترس از تاریکی برای بیرون آمدن از رختخواب مشکل‌دارند. ترس باعث می‌شود که بیدار شدن و رفتن به حمام کار سختی برای کودک می‌شود و شب ادراری در کودکان ممکن است به این دلیل باشد
 • به مجازات متوسل نشوید: عصبانی شدن از کودکان به یادگیری آن‌ها کمک نمی‌کند. این روند نیاز به درگیری ندارد
 • شادی و خوشحالی: نشاط مهم‌ترین گزینه مؤثر در حل مسائل کودکان است

شب ادراری در کودکان و راه های درمان ان

آیا شب ادراری یک بیماری است؟

شب ادراری در کودک امری غیرارادی است و بیماری نیست. نوع دیگری از شب ادراری در کودکان دیده‌شده است که به آن شب ادراری عمدی می‌گویند. شب ادراری عمدی ممکن است براثر بحران‌های عاطفی و تجربه زندگی سخت و غیرقابل‌ تحمل برای کودکان اتفاق بیفتد که می‌توان آن را علامتی از فشار عصبی روی کودک دانست. در چنین مواقعی احتمال اختلالات رفتاری نیز هست.

درمان خانگی شب اداری کودکان

داروها معمولاً درمان درست شب ادراری کودکان نیستند و توصیه نمی‌شوند. داروها عوارض جانبی دارند و فقط باعث درمان موقتی می‌شوند که برای بدن انسان در حال رشد مناسب نیستند. چیزی که برای فرزندانتان نیاز دارید یک‌ راه حل کلی و همیشگی است. خانواده‌ها غالباً تعجب می‌کنند که چرا کودکان نمی‌خواهند بهتر شوند؟! والدین باید بدانند که شب ادراری در کودکان تقصیر آن‌ها نیست و تقصیر کودکشان نیز نیست. دچار استرس نشوید چون این مسئله اغلب به‌ تنهایی برطرف می‌شود. صحبت کردن با کودکان نیز مهم است تا ببینید انگیزه تغییر در آن‌ها هست یا نه. در صورت وجود انگیزه می‌توانید از آلارم ادرار استفاده کنید. آلارم ادرار در صورت وجود رطوبت در لباس یا رختخواب کودک را بیدار می‌کند. اما اگر کودک انگیزه نداشته باشد زنگ خطر ممکن است فایده نداشته باشد و باعث ناراحتی خانواده نیز می‌شود. اگر کودکان شب‌ها نوشیدنی می‌نوشند منطقی نیست که روی یک زنگ خطر برای تمیز نگه‌داشتن رختخواب سرمایه‌گذاری کنید. بنابراین مستقیماً از کودکتان بپرسید که آیا خیس شدن لباس و رختخواب باعث ناراحتی آن‌ها می‌شود یا نه و آیا ناراحتی والدین مهم هست یا نه.

بهترین درمان دارویی برای شب ادراری در کودکان چیست؟

دسموپرسین استات desmopressin داروی اصلی برای درمان کودکان با شب ادراری است. دسموپرسین باعث کاهش خوابیدن می‌شود و کودکان تحت درمان با این دارو یک‌سوم کمتر شب ادراری در خواب داشته‌اند.

شب ادراری معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که کودکان بیدار شدن برایشان سخت است و در لباس و رختخوابشان ادرار می‌کنند که به آن ادرار غیرارادی می‌گویند. ادرار غیرارادی ممکن است در طول روز نیز اتفاق بیفتد. شب ادراری روزانه همچنین به‌عنوان بی‌اختیاری ادرار نیز شناخته می‌شود. علایم اختلال عملکرد مثانه در کودکان:

 1. بی اختیاری در اثر اضطراب که با حس مداوم ادرار همراه است
 2. بی‌اختیاری در به تعویق انداختن ادرار-مثل زمان حضور در مدرسه
 3. بی‌اختیاری اسپاسمی این بی‌اختیاری در ادرار در مواقعی برای کودک رخ می‌دهد که فشار داخل شکمی مثل سرفه یا خنده اتفاق می‌افتد.

دلیل شب ادراری در کودکان و درمان آن

شب ادراری امکان دارد توسط تجربه رویدادهای سخت نیز برای کودکان به وجود آیند.

تعریف بالینی شب ادراری به مشکل کودکان بالای ۵ سالی گفته می‌شود که در رختخواب یا لباس بیش از ۲ بار در هفته ادرار می‌کنند. مهم‌ترین موارد مؤثر در شب ادراری؛ اضطراب، یبوست، وراثت و و مصرف زیاد مایعات هستند. در بسیاری از موارد مشابه مرور زمان باعث از بین رفتن شب ادراری در کودکان می‌شود و نیازی به معالجه نیست.

منبع: مجله اینترنتی کاج درخشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *