جاهای دیدنی گرگان

گرگان، بهشت ایران زمین، سرزمینی است کهن با جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی بی‌شمار که توجه هر گردشگر با هر سلیقه‌ای را به خود جلب می‌کند. به یقین، جاهای دیدنی گرگان ، یکی از زیباترین شهرهای ایران است که می‌توان آن را به‌عنوان مقصدی مناسب برای سفری خاطره‌انگیز و مطلوب در نظر گرفت. با سفر به این ناحیه از کشور، می‌توان در کنار آثار تاریخی ارزشمند، طبیعتی، سرسبز و کم‌نظیر را مشاهده کرد که روح و جسم آدمی را جلا داده و جان را نفسی تازه می‌بخشد. قطعا نمی‌توان جاذبه‌های گردشگری گرگان را در مقاله‌ای گنجاند و تمامی زیبایی‌ها و مناطق جذاب را بازگو کرد، بنابراین در این مقاله تنها به معرفی معروف‌ترین و محبوب‌ترین مناطق گردشگری این شهر می‌پردازیم.

1. پارک جنگلی ناهارخوران

گرگان

یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین مناطق تفریحی شهر گرگان، پارک جنگلی ناهارخوران است که به درختان زیبا و سر به فلک کشیده‌اش، شهره است. همچنین آب‌وهوایی مطبوع و دلنشین به‌همراه دامنه‌ی پرشیب جنگلی، از دیگر جاذبه‌های این پارک است که گردشگران بسیاری برای تفریح به این مکان در تور مراجعه می‌کنند.

2. جنگل توسکستان

گرگان

در جنوب شرقی گرگان و در ۴۰ کیلومتری آن، جنگلی زیبا با آب‌وهوایی دلنشین، بویژه در فصل تابستان قرار دارد که تفرجگاه بسیاری از گردشگران و دوستداران طبیعت محسوب می‌شود. البته نباید از سرمای استخوان‌سوز این ناحیه در زمستان غافل شد.  بالاترین نقطه این جنگل را منطقه جهان‌نما می‌نامند که با عبور از جاده‌های پرپیچ‌وخم به آن می‌رسند. در زمستان این منطقه پوشیده از برف و یخ است و هوای بسیار سرد آن اجازه اقامت طولانی را در آن نمی‌دهد و در تابستان هوای خنک و دلنشین و حتی کمی سرد آن موجب توجه بسیاری از گردشگران به جنگل توسکستان شده است. “جاهای دیدنی گرگان”

3. بازار گرگان

گرگان

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی گرگان، بازار آن است که در بین مردم به نعلبندان نیز شهرت دارد. این بازار در بخش قدیمی گرگان قرار گرفته و می‌توان آن را یکی از زیباترین بازارهای شمال ایران معرفی کرد. محصولات عرضه‌شده در این مکان، از شهرت قابل توجهی برخوردار بوده و گردشگران بسیاری، برای خرید و بازدید در آن حضور می‌یابند.

4. دیوار بزرگ گرگان

گرگان

دیوار گرگان که به قزل ائلان، سد اسکندر، سد انوشیروان، سد پیروز و مار سرخ ساسانی نیز شهرت دارد، اثری بازمانده از حکومت ساسانیان و به قدمت ۱۷۰۰ سال است که از ناحیه‌ی گمیشان تا کوه‌های گلیداغ ساخته شده است. در واقع می‌توان این اثر تاریخی را یکی از طویل‌ترین بناهای معماری ایران کهن معرفی کرد که متاسفانه امروزه بخش اعظمی از آن تخریب شده و از بین رفته است. دیوار بزرگ گرگان پس از دیوار چین، بزرگ‌ترین دیوار دفاعی جهان محسوب می‌شود. “جاهای دیدنی گرگان”

5. مسجد جامع گرگان

گرگان

در کنار خیل عظیمی از جاذبه‌های گردشگری شهر گرگان، بنایی تاریخی به قدمت حکومت سلجوقیان به چشم می‌خورد که از آن به مسجد جامع گرگان یاد می‌شود. این عمارت کهن از مناره‌های کروی شکل برخوردار بوده که کتیبه‌ای به خط کوفی بر آن، تعبیه شده است. متاسفانه امروزه تنها مناره‌ی بنای نخستین مسجد برجای‌مانده است. “جاهای دیدنی گرگان”

6. مدرسه عمادیه گرگان

گرگان

در بافت قدیم شهر گرگان، عمارتی با قدمتی بیش از ۵۰۰ سال وجود دارد که از وسعتی بالغ بر ۱۵۵۰ متر برخوردار بوده و بخش‌هایی همانند آب‌انبار، حمام، مسجد گلشن، تکایا، گورستان، چندین باب مغازه … در آن ساخته شده است. هرچند اطلاعات دقیقی در مورد قدمت آن در دسترس نیست، ولی با توجه به بنای اولیه، کارشناسان بر این عقیده‌اند که این ساختمان در اواخر دوران تیموریان و اوایل دوران حکومت صفویان احداث شده است.

7. کاخ موزه گرگان

گرگان

عمارتی متعلق به دوران حکومت پهلوی اول و یکی از کاخ‌های خانواده‌ی پهلوی است که در شهر گرگان قرار دارد. این بنای تاریخی به همت مسولان گرگان مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته و به موزه‌ی گرگان تغییر کاربری داده است. این کاخ موزه، لقب نخستین کاخ موزه‌ی شمال کشور و چهارمین موزه‌ی اختصاصی باستان‌شناسی در ایران را به خود اختصاص داده است. “جاهای دیدنی گرگان”

8. کاروانسرای قزلق گرگان

گرگان

کاروانسرایی ساخته شده از سنگ و ملات گچ، در ناحیه‌ی کوهستانی شهر گرگان به چشم می‌خورد که به کاروانسرای قزلق شهرت یافته است. قدمت این مکان به دوران پس از اسلام بازمی‌گردد که از معماری جالب و قابل توجهی برخوردار است. همین امر سبب شهرت این کاروان‌سرا شده که به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل شده است.

9. پارک جنگلی آلنگدره (النگدره)

گرگان

در دامنه‌ی جنگل‌های شمالی و در جاده‌ی ناهارخوران گرگان، پارکی زیبا با چشم‌اندازی منحصر‌به‌فرد قرار گرفته است که به پارک جنگلی آلنگدره شهرت دارد.جنگل النگدره که به‌عنوان یکی از هفت منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب شده، در بلوار ناهارخوران گرگان قرار دارد. رودخانه قلاشی از قسمت جنوب پارک تا شمال امتداد دارد و تقریبا از وسط آن می‌گذرد. در نزدیکی این رودخانه، سه چشمه وجود دارد که چشم‌انداز طبیعی منحصربه‌فردی ایجاد کرده است. پوشش گیاهی ابن جنگل را درختان انجیلی و ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی تشکیل می‌دهد این پارک همانند بسیاری از فضاهای طبیعی و گردشگری گرگان از آب‌وهوایی مطلوب، دلنشین و مطبوع برخوردار است که به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری و تفرجگاه‌های نمونه‌ی شهر گرگان با حدود ۱۸۵ هکتار وسعت و هشت چشمه‌ی طبیعی محسوب می‌شود. این جنگل یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی گرگان به‌حساب آمده و دارای طبیعی کاملا منحصر به‌فرد است. “جاهای دیدنی گرگان”

10. روستای زیارت

گرگان

در ۱۰ کیلومتری ناهارخوران روستایی دیدنی با آبشارهایی زیبا، چشمه‌ی آب‌ گرم، امامزاده و آب‌وهوایی مطبوع و دلنشین قرار گرفته است که به روستای زیارت شهره است. معماری صورت گرفته در خانه‌های این روستا و نیز پیشینه‌ی آن از جمله دلایل اهمیت این منطقه از گرگان در صنعت گردشگری بوده و آن را به یکی از مکان‌های مورد توجه گردشگران تبدیل کرده است.

11. تپه تاریخی-فرهنگی تورنگ تپه

گرگان

تپه‌ای قدیمی با قدمت هزاره‌ی سوم پیش از میلاد مسیح در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی شهر گرگان قرار دارد که به تورنگ تپه شهرت یافته است. این مکان تاریخی و ارزشمند از مجموعه‌ی چند تپه با برجستگی‌هایی بسیار نزدیک تشکیل شده است که می‌توان آن را یکی از بزرگ‌ترین تپه‌های باستانی کشور در نظر گرفت. آثار تاریخی ارزشمند و مهمی به قدمت هزاره‌ی چهارم پیش از میلاد در این مکان کشف شده که بر اهمیت آن افزوده و آن را به یکی از جاذبه‌های گردشگری گرگان تبدیل کرده است.

12. آبشار رنگو

گرگان

در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی گرگان، آبشاری با بستری نیم‌دایره‌ی وجود دارد که از یک محل ریزش اصلی و چند محل ریزش فرعی تشکیل شده است. در اطراف این پدیده‌ی زیبای طبیعی، می‌توان پوشش گیاهی متنوعی را نظاره کرد که در کنار آب‌وهوایی خنک و لطیف گزینه‌‌ای مناسب و عالی برای بازدید گردشگران محسوب می‌شود.

13. منطقه‌ حفاظت شده جهان نما

گرگان

مرکز تفریحی جهان‌نما تفرجگاهی شگفت‌انگیز است که در ارتفاعات جنوب گرگان و در جنوب شرقی شهرستان کردکو قرار دارد. در این ناحیه طبیعتی بسیار زیبا مناطقی بکر با جانوران وحشی و غاری به نام جهان‌نما وجود دارد که یکی از منابع ارزشمند گلستان محسوب می‌شود. این تفرجگاه سالانه میزبان جمع زیادی از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

14. آبشار نومل

گرگان

آبشار نومل، مجموعه‌ای متشکل از ۶ آبشار بزرگ است که در فاصله‌ی چهار کیلومتری از شمال روستایی به همین نام و در قلب جنگل‌های منطقه‌ای به نام چهل گیسو قرار دارد. از ویژگی‌های آن، مسیر دسترسی سخت و دشوار است که به همین دلیل می‌توان شاهد منطقه‌ای بکر و دست‌نخورده بود. مرتفع‌ترین آبشار این ناحیه نیز به آبشار نومل شهرت دارد که از دیگر جاذبه‌های گردشگری گرگان محسوب می‌شود.

15. دریاچه‌ توشن

گرگان

دریاچه‌ای زیبا و بهره‌مند از مناظر فوق‌العاده‌ی جنگلی النگدره، در بخش جنوبی روستای توشن النگدره و در پنج کیلومتری جنوب گرگان قرار دارد که به دریاچه‌ی توشن شهرت دارد. زیبایی، هوای مطبوع، پوشش جنگلی زیبا، گونه‌های مختلفی از ماهیان و نیز سدی در مجاورت این دریاچه آن را به مکانی محبوب برای گردشگران تبدیل کرده است. این منطقه در فصول مختلف مورد استفاده ماهیگیری و کمپینگ قرار می‌گیرد.

16. خانه تقوی ها

گرگان

خانه‌ی تقوی‌ها، مجموعه‌ای تاریخی و متعلق به دوران حکومت قاجار است که در وسعتی حدود ۲ هزار متر مربع احداث شده و بخشی از آن توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و مورد بازسازی قرار گرفته است و قسمت‌های دیگری نیز در اختیار ورثه‌ قرار دارد. این عمارات کهن متعلق به یکی از تجار زمان به نام حاج میرزا محمدتقی تقوی است که از معماری جالب و زیبای زمان خود بهره برده و امروزه یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر گرگان محسوب می‌شود.

جاذبه‌های طبیعی دیگری مانند جنگل النگدره، طبیعت سردانسر، آبشار شصت کلاته، آبشارهای دره تل انبار، کوه تاورنراب، کوه تل انبار، گرگان رود، منطقه‌ی شکار ممنوع چلچلی، جنگل شصت کلا، آبشار زیارت و… تنها بخشی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه از کشور را تشکیل می‌دهد.

منبع: مجله اینترنتی کاج درخشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *