تفاوت بلیط چارتر و سیستمی چیست؟

اگر شما از افرادی هستید که با هواپیما سفر می کنید، حتما دو اصطلاح بلیط چارتر و بلیط سیستمی را شنیده اند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا در مطلبی جامع در مجله اینترنتی کاج درخشان، درباره تفاوت بلیط چارتر و سیستمی صحبت کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

در هنگام خرید بلیط هواپیما دو حالت پیش رویتان است. یکی از این حالات، خرید بلیط های برنامه ریزی شده توسط ایرلاین ها یا همان بلیط سیستمی (Scheduled Flights)، و حالت دیگر خرید بلیط چارتر (Charter Flights) است. هر کدام از این بلیط ها ویژگی های خاص خود را دارند. اما، آیا شما اطلاعات کافی درباره تفاوت بلیط چارتر و سیستمی دارید؟ داشتن اطلاعات مناسب در این زمینه به شما کمک می کند تا خریدی بهتر و مطمئن تر داشته باشید. البته این موضوع که چه نوع بلیطی برای سفر شما مناسب تر است، بیشتر به زمان سفر و بودجه شما بستگی دارد. ابتدا کمی درباره بلیط سیستمی یا همان برنامه ریزی شده صحبت می کنیم.

بلیط سیستمی چیست؟

یکی از مهم ترین ویژگی های یک بلیط سیستمی این است که شما آن را از هر جایی که تهیه کنید، قیمتش مشخص و ثابت است. برنامه زمانی پروازهای سیستمی و البته قیمت آن ها کاملا از سوی ایرلاین ها مشخص می شوند و در واقع می توان گفت که شما دارید مستقیما از ایرلاین خرید می کنید. قیمت بلیط های سیستمی ثابت است و شرکت ها آن را بر اساس کلاس های پروازی مختلف تعیین می کنند. همچنین در این پروازها، قیمت ها برای سنین مختلف (نوزاد، کودک و بزرگ سال) متفاوت خواهد بود. شاید مهم ترین ویژگی این نوع بلیط هواپیما این باشد که آن ها قابل استرداد هستند و در صورتی که شما پرواز خود را کنسل کنید، درصدی از جریمه که از قبل تعیین شده است از قیمت کم شده و باقی آن به مسافر برگردانده می شود. البته اگر پرواز از سوی خود ایرلاین کنسل شود، کلیه هزینه ها بر عهده همان ایرلاین خواهد بود. اما در بلیط های چارتر شرایط کاملا متفاوت است. در ادامه تفاوت بلیط چارتر و سیستمی را نیز مطالعه خواهید کرد.

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی و مزایای هرکدام

برخی از مزایای پروازهای سیستمی

  1. امکان کنسلی و استرداد وجه با جریمه های مشخص
  2. امکان رزرو و خرید بلیط هواپیما در مسیرهای مختلف برای فواصل بلند مدت
  3. ثبات قیمت در اکثر ایام
  4. تفاوت قیمت برای سنین مختلف

بلیط چارتر چیست؟

با وجود مزایای زیادی که بلیط های سیستمی دارند، بسیاری از افراد به خاطر قیمت پایین تر، تمایل دارند بلیط چارتر تهیه کنند. چارتر در لغت به معنای دربست نمودن و اجاره است. گاهی آژانس های مسافرتی بزرگ کلیه صندلی های یک هواپیما یا تعداد محدودی از آن ها را برای یک مدت مشخص پیش خرید می کنند. این آژانس ها به دلیل خرید عمده و ارزان تر، دستشان باز است و می توانند قیمت بلیط را خودشان تهیه کنند. بنابراین اولین تفاوت بلیط چارتر و سیستمی این است که معمولا این بلیط ها نوسان قیمت زیادی در ایام مختلف دارند و از بلیط های سیستمی کمی ارزان تر هستند. اما اگر شما بلیط چارتر را برای یک مسیر مشخص خریداری کنید، به هیچ وجه امکان تغییر تاریخ و زمان پرواز را ندارید. همچنین شما نمی توانید بلیط خود را استرداد کرده و وجه آن را پس بگیرید. بنابراین عدم توانایی استرداد وجه هم یک تفاوت بلیط چارتر و سیستمی محسوب می شود.

بلیط چارتر چیست؟

معمولا آژانس های مسافرتی در زمان های پیک سفر (همانند عید نوروز یا تعطیلات دیگر) قیمت بلیط های چارتر را بالاتر برده و در زمان هایی که تقاضا برای سفر کم باشد، قیمت را کاهش می دهند تا مسافرانِ بیشتری به سفر ترغیب شوند. نکته مهم دیگر این است که هر چه به زمان پرواز نزدیک شوید، معمولا قیمت بلیط های چارتر کمتر می شود. در پروازهایی که چارتر شده اند، طرف حساب مشتریان همان شرکت چارتر کننده است و ایرلاین نقش اجرا کننده را بر عهده می گیرد. در ادامه مطلبِ تفاوت بلیط چارتر و سیستمی همراه ما باشید.

برخی از مزایای پروازهای چارتر

  • قیمت های ارزان تر نسبت به بلیط های سیستمی
  • در مواقع پیک سفر که ظرفیت بلیط های سیستمی به سرعت به پایان می رسند، پروازهای چارتر در دسترس مسافران هستند.
  • مزایای پروازهای چارتر

سخن نهایی

اکنون که با تفاوت بلیط چارتر و سیستمی آشنا شده اید، به نظرتان کدام بلیط برای سفر مناسب تر است؟! پاسخ به این سوال به موارد مختلفی از جمله ظرفیت پروازها، زمان و بودجه شما بستگی دارد. به طور کلی در مواقعی که از زمان سفرتان مطمئن هستید و شکی در انجام سفر ندارید، با توجه به قیمت ارزان تر بلیط های چارتری، این نوع بلیط ها گزینه مناسبی برایتان هستند. اما اگر در برگزاری سفرتان شک دارید، انتخاب بلیط سیستمی معقول تر است. فراموش نکنید که تفاوت بلیط چارتر و سیستمی تنها در فروشنده، برخی شرایط و قیمت آن هاست و نوع هواپیماها و خدمات تفاوتی با هم ندارند.

منبع: مجله اینترنتی کاج درخشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *