تاریخچه سینما و آشنایی با هفتمین هنر از هنرهای هفتگانه

واژه سینما از ریشه ی یونانی kinema به معنی حرکت گرفته شده است. به این مفهوم که در سینما مجموعه تصاویر ثابت و ایستا، جان میگیرند و به حرکت در می آیند از آنجا که ساخت تصاویر متحرک مستلزم امکان نمایش سریع تصاویر پیوسته است، اختراع فیلم فقط با ابداع و پیشرفت فناوری های خاصی امکان ظهور می یافت. در این مطلب قصد داریم شما را با تاریخچه شکل گیری سینما و چند تا از بهترین و معروف ترین فیلم های سینمایی تاریخ آشنا کنیم. پس با کاج درخشان همراه باشید.

تاریخچه سینما و هر آنچه که درباره هنر هفتم باید بدانید

اختراع عکاسی در سال 1826 میلادی مجموعه اکتشافاتی را ممکن ساخت که به تدریج ایجاد تصاویر متحرک را ممکن ساخت. عکس های اولیه به دلیل فقدان دستگاه های کارآمد، نیاز به نوردهی طولانی داشت از این رو چنین نوردهی طولانی مدتی برای یک تصویر، عملا ساخت تصاویر نتحرک را غیر ممکن می ساخت. در دهه ی 1870 نوردهی تا حدود 1/25 ثانیه کاهش یافت. در سال 1879 ادوارد می بریج که عکاسی آمریکایی بود، مجموعه تصاویری از حرکت یک اسب تهیه کرد. اما تاکید وی بیشتر بر تثبیت حرکت و ثابت کردن تصویر بود و نه ایجاد حرکت با نمایش پیوسته تصویر. در سال 1882 اتین ژول مری دوربینی ابداع کرد که 12 تصویر را بر روی یک صفحه مدور فیلم ثبت می کرد. این یکی از نخستین گام ها برای ایجاد تصاویر متحرک بود. بعد ها در سال 1888، وی نخستین دوربین را که از یک فیلم انعطاف پذیر کاغذی استفاده می کرد، ابداع نمود. در سال 1889 شرکت کداک فیلم های قابل انعطاف سلولوئیدی را به بازار عرضه کرد. با ورود این نوع فیلم ها، مکانیز می که امکان حرکت دادن فیلم را در برابر لنز و نوردهی آن و خلق مجموعه ای از تصاویر پیوسته را فراهم می ساخت مهیا شد.

به ترتیب این ساز و کار ساده با الحاق بخش ها و قطعات جدید، پیچیده تر شد و همزمان با آن دستگاه های پروژکتور که تا پیش از آن برای نمایش تصاویر ثابت به کار می رفت پیشرفت حاصل کرد و برای نمایش تصاویر نتحرک سازگار شد. در سال 1893 توماس ادیسون دوربینی ابداع کرد که ساخت فیلم های 25 میلی متری کوتاه را امکان پذیر می ساخت. اما ادیسون به قدرت شگفت انگیز چراغ جادویی و تصاویر متحرک پی نبرد و آن را تفننی زودگذر دانست و کشف شگفتی سینما برای بردادران لومیر، لوئیس و اوگست، باقی ماند. آن ها به طور مستقل دوربین ابداع کردند. این دستگاه ها علاوه بر فیلم برداری، توانایی نمایش فیلم را هم داشت. در 28 دسامبر 1895 برادران لومیر اولین نمایش فیلم بر روی پرده را در گراند کافه ی پاریس برگزار کردند. و بدین ترتیب برادران لومیر، اگرچه خود مبدع سینما نبودند، اما کمک شایانی به شکل گیری فرم این رسانه ی جدید کردند.

از نخستین فیلم هایی که ساخته شده می توان به فیلم های زیر اشاره کرد:

  • ورود قطار به ایستگاه
  • خروج کارگران از کارخانه
  • غذا دادن به کودک
  • زندگی یک آتش نشان آمریکایی
  • و …

اما کسی که توانست به سینما هویتی نمایشی و هنری ببخشد ژرژمه لیس بود که خالق انواع ترفند ها و شگرد های های نمایشی بود. با آغاز سده ی بیستم میلادی، تحول دیگری در سینما رخ داد و آن ظهور صدا بود. تا آن هنگام فیلم ها به صورت صامت فیلم برداری و نمایش داده می شدند. اما در سال 1907 اولین فیلم صدا دار به نمایش در آمد و  در سال 1928 اولین فیلم صدادار سینمایی به روی پرده رفت. پس از آن فیلم های رنگی ابداع شد و از آن پس هر روز بر پیشرفت های سینمایی افزوده می شد و موازی با آن تجربیات جدیدی در به کارگیری این رسانه ارتباطی و هنری صورت گرفت. سرگذشت سینما نیز علی رغم عمر کوتاهش، بسیار جذاب و دلنشین است و جلوه ای دیگر از تلاش بشر برای دستیابی به روش ها و شیوه های جدید بیان هنری نشان می دهد.

برخی از فیلم های معروف و برجسته آن دوران

  • سانست بولوار (آمریکا،1950) – کارگردان بیلی وایلدر
  • جاده (ایتالیا، 1954) – کارگردان فیدریکو فلینی
  • راشامون (ژاپن، 1953) – کارگردان یاسو جیروازو
  • هفت سامورایی (ژاپن، 1954) – کارگردان کورو ساوا
  • عصر جدید (آمریکا، 1936) – کارگردان چارلی چاپلین

و در پایان شما را به مطالعه مطلب تاریخچه تئاتر دعوت می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *