تاریخچه زمین و مواد تشکیل دهنده آن

سیاره سنگی ما کهنسال تر از آن است که بتوانیم تصور کنیم. حدود 4600 میلیون سال پیش، زمین مانند یک توپ بسیار بزرگ و آتشین بود که از سنگ مذاب تشکیل شده بود و به دور خورشید میچرخد. قسمت اعظم سطح آن از سنگهای داغ و مایع، گدازه های سرازیر شده از آتشفشان‌ها و شهاب سنگ هایی که با زمین برخورد کرده بودند، پوشیده شده بود.

سرد شدن

سطح کره زمین به تدریج شروع به سرد شدن و کوچک شدن نمود. در داخل زمین، عناصر شیمیایی که (کانی) نامیده می‌شدند، با هم آمیخته شدند و انواع مختلف سنگها را بوجود آوردند.و در بیرون آن، یک پوسته سنگی بوجود آمد. امروزه، سطح زمین جامد به نظر می‌رسد، اما سنگها پیوسته بوجود می آیند.

سنگ ها

سنگهایی که امروزه بر روی زمین می‌بینیم، به شیوه های مختلفی به وجود آمدند. زمین‌شناسان کشف کرده اند که همه سنگها در سه گروه عمده جای می‌گیرند که عبارتند از : رسوبی، آذرین و دگرگونی. این اسامی توصیف می‌کنند که سنگها چگونه ساخته شده اند. رسوبی یعنی (ساخته شده از رسوب)،آذرین یعنی (آتشین)، و دگرگونی یعنی (تغییر یافته). زمین،پوسته سنگی سختی دارد که در زیر آن (جبّه) قرار گرفته است. جبّه آنقدر داغ است که در بعضی از قسمت های آن سنگها ذوب شده اند

سنگهای آتشین

بعضی از سنگهای آذرین زمانی به وجود می آیند که گدازه هایی با فشار از دهانه آتشفشانهای درحال فوران بیرون آیند و بر روی سطح زمین سرد و سفت شوند.

لایه های رسوب

سنگهای رسوبی از رسوب هایی مانند شن و ماسه، رُس و صدف ساخته می‌شوند که به صورت لایه هایی در دریاچه ها، رودخانه ها و دریا ها بر روی هم جمع می‌گردند. با گذشت زمان، این لایه ها به سختی در هم فشرده می‌شوند و سنگهای جامد را می‌سازند.

سنگهای تغییر یافته

در اثر تغییر سنگهای آذرین و رسوبی به وسیله گرما و فشار، سنگهای دگرگونی در قسمت های زیرین زمین تشکیل می‌شوند.سنگهای تغییر یافته با فشار از زیر زمین سر بیرون می آورند و تپه ها و کوه ها را تشکیل می‌دهند.

پله ها

جاینتز کازوی (Giant, s Causeway),(گستره ای از ستون‌های بازالتی که یک دماغه را در ساحل شمالی آنترم واقع در ایرلند شمالی، به وجود آورده است)از سنگهای آذرین ساخته شده است. هنگامی که این سنگهای آتشفشانی سرد شدند، جمع و کوچک گردیده و ترک برداشتند و هزاران ستون شش ضلعی ایجاد شد. این سنگها شبیه به یک پلکان بسیار بزرگ هستند که پایین می آیند و به دریا می رسد.

دره عمیق

طی هزاران سال،آب خروشان رودخانه (کلورادو) در ایالات متحده، مسیر خود را در لابه لای سنگها باز کرده و گرند کانیون(Grand Canyon، دره عمیقی واقع در شمال غربی آریزونا) را به وجود آورده است. می توان به وضوح، لایه های سنگ رسوبی را دید که در اطراف (کانیون) قرار گرفته اند.

قله های عظیم

کوه های آلپ، یک رشته کوه بلند و صخره ای در اروپا هستند. این قله های سر به فلک کشیده از سنگهای دگرگونی ساخته شده اند که برای اولین بار، 30میلیون سال قبل با فشار، به سطح زمین رانده شدند. در اصطلاح زمین شناسی، این کوه ها هنوز خیلی جوان هستند.

کانیها و بلور ها

کانیها عناصر طبیعی یا ترکیباتی هستند که پوسته زمین وجود دارند و مواد تشکیل دهنده سنگها می‌باشند.بیش از 350‪0 کانی مختلف وجود دارد و بسیاری از آنها بلور های زیبایی را می سازند. سنگهای قیمتی، نمک ها، فلزاتی مانند طلا و حتی طلق، همگی جز کانیها هستند. زمین شناسان با برسی برخی از ویژگیهای کانیها نظیر رنگ، شکل و سختی شان آنها را شناسایی می‌کنند.

رنگ

یک روش خوب برای شناسایی کانیها این است که رنگ آنها را برسی کنیم، چون رنگ کانیها می‌تواند یکی از ویژگی های قابل توجه آنها باشد. کانیها در گستره ای از رنگهای براق و درخشان وجود دارند.

شکل

هنگامی که بلور ها رشد می‌کنند، شکل‌های بسیار شگفت انگیزی را به وجود می آورند. این شکل ها نتیجه آرایش منظم اتم‌ها و مولکول ها در داخل یک کانی هستند.

سختی

هر کانی دارای میزان سختی معینی است که از طریق اینکه چقدر به راحتی می توان آن را با یک شئی خراشید، انداره گرفته می‌شود. نرم ترین کانی، (طلق) است و سخت ترینه آن (الماس)

ساخته شدن بلور

مایعات داغی که سرشار از کانیها هستند، بر روی پوسته زمین جریان می یابند. با سرد شدن این مایعات، کانیها در داخل حفره های سنگها به بلور تبدیل می‌شوند.

 • آزوریت(Azurite) :دارای بلور های آبی رنگ است.
 • کوارتز :کانی کوارتز، بلور های ریزی را می‌سازد که به رنگهای زیادی وجود دارند. به این بلور بنفش رنگ، (یاقوت ارغوانی) می‌گویند. یاقوت ارغوانی، دارای بلور های شش وجهی بزرگی است.
 • الماس:سخت ترین کانی است و نمی‌توان آن را با شئی دیگری خراشید.
 • مرمر سبز(Malachite) :دارای بلور های سبز رنگ است.
 • پیریت(Pyrite) :مکعبی شکل است.
 • فلوریت(Fluorite) :را می‌توان با یک تیغ خراشید.
 • زرنیخ سرب(Realgar) :دارای بلور های قرمز رنگ است.
 • باریت(Barytes) :از مستطیل های مسطح تشکیل شده است.
 • گالن(Galena) :دارای بلور های خاکستری رنگ است.
 • هماتیت(Hematite) به شکل کلیه است.

کاربرد کانی ها

در سراسر تاریخ، انسان کانیها و سنگها را از داخل زمین بیرون آورده و از آنها برای ساختن بسیاری از اشیای مورد نیاز روز مره اش استفاده کرده است. کشف فلزات و مواد خام دیگر، شیوه زندگی جوامع را تغییر داد. فلزات ارزشمندی در سنگهایی که (سنگ معدن) نامیده می‌شوند، یافت و از آلیاژ ها که مخلوطی از فلزات هستند، اجسام بسیاری ساخته شدند.

آلیاژ ها در زمان باستان

برنز، مخلوطی از دو فلز قلع و مس است. برنز، سخت و بادوام است. این ظرف غذا تقریبا در 300‪0سال پیش از میلاد در چین ساخته شده است.

فلز رومی

رومی ها از فلزی به نام سرب برای ساختن لوله های آب استفاده می‌کردند،چون این فلز خیلی راحت خم می‌شد. آنها سنگ معدن را حرارت می‌دادند تا فلز خالص را از آن استخراج کنند.

رنگ در رنسانس

در طی دوران رنسانس، نقاشها کانیهایی را که رنگ روشن داشتند، خرد می کردند تا از آنها ماده رنگی بدست آورند. آنگاه آنها را با نفت (روغن) ترکیب می کردند تا رنگهای جدیدی ساخته شود.

نوشتن

وقتی با مداد می‌نویسیم، از یک کانی استفاده می‌کنیم. این ماده سیاه نازک را که در مداد وجود دارد(گرافیت) می‌نامند.

سنگ جواهر

سنگ های جواهر از کانیهای درون پوسته زمین به وجود می آیند. هنگامی که سنگ های اولیه و نا صاف برش داده می‌شوند و صیقل می خورند، به اشیایی بسیار زیبا و با ارزش تبدیل می‌شوند. هزاران سال است که افراد به دلیل رنگ حیرت انگیز، شکل خاص و زیبایی خیره کننده سنگ های جواهر، از آنها به عنوان زیورآلات استفاده می کنند. بعضی از کمیاب ترین و ارزشمند ترین جواهرات عبارتند از:الماس، یاقوت، یاقوت کبود و زمرّد

جواهرات سلطنتی

بیش از سه هزار سنگ جواهر ارزشمند در تاج تشریفات سلطنتی انگلستان به کار رفته است. در وسط این تاج، یک یاقوت قرمز بزرگ قرار دارد. در زیر آن، الماس (کولینان دو)قرار گرفته که که قسمتی از بزرگترین الماسی است که تاکنون یافت شده است. همچنین، این تاج دارای تعداد زیادی زمرد سبز تیره، یاقوت کبود آبی و مروارید درخشان است. این تاج بسیار سنگین است و وزن آن به بیش از یک کیلوگرم می رسد.
این تاج تشریفات سلطنتی بخشی از تاجهای جواهر نشان انگلستان (British Crown Jewels) است. ملکه الیزابت دوم طی وقایع سلطنتی خاصی آن را بر سر گذاشت.

زاد سنگ ها

بعضی از افراد یک سنگ جواهر خاص را به انگشت و گوش می‌کنند یا بر گردن می آویزند که یک قطعه جواهر است و (زاد سنگ) نامیده می‌شود. این سنگ جواهر نشان می‌دهد که آنها متولد چه ماهی از سال هستند. همچنین، این اعتقاد وجود دارد که زاد سنگ برای آن فرد خوش شانسی می آورد.

 • نارسنگ :ژانویه
 • یاقوت ارغوانی :فوریه
 • زمرد کبود :مارس
 • الماس :آوریل
 • زمرد :می
 • مروارید :ژوئن
 • یاقوت :ژوئیه
 • زبرجد زیتونی :آگوست
 • یاقوت کبود :سپتامبر
 • اُپال (عقیق سلیمانی) :اکتبر
 • زبرجد :نوامبر
 • فیروزه :داکتبر

منبع: مجله اینترنتی کاج درخشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *