بی حس شدن دست و پا و درمان آن

هر فردی ممکن است بی حس شدن دست و پا را تجربه کند که علت آن می تواند نشستن بیش از حد در حالتی که فشار بر روی اعصاب و یا جریان خون او وارد می شود، باشد. با این حال، بی حسی طولانی مدت یا غیر قابل توضیح، ممکن است نشانه ای از یک مشکل و بیماری پزشکی ناشناخته باشد.

بی حس شدن دراز مدت، یا احساس سوزن سوزن شدن در پاها، ممکن است به علت بیماری هایی نظیر MS، دیابت، عروقی محیطی یا فیبرومیالژیا باشد. این احساس ممکن است در تمامی قسمت پاها، زیر زانو یا در مناطق مختلف پایین پا احساس شود.

بی حس شدن دست و پا، علل و درمان

گذاشتن پاها بر روی هم به مدت طولانی، باعث بروز احساس بی حسی و سوزش می شود

علت های بی حسی در دست و پا

اغلب، پا ها به علت قرار گرفتن در حالتی خاص، موقتا به خواب رفته و بی حس می شوند. با این حال، بی حسی مزمن یا طولانی مدت در پا، همواره نشانه ای از یک مشکل پزشکی ناشناخته است.

شرایط مرتبط با بی حسی پا عبارتند از:

عادت های بد و غیر اصولی هنگام نشستن و اعمال فشار بر روی اعصاب و یا کاهش جریان خون در اندام تحتانی، شایع ترین علت بی حسی موضعی در پا می باشد. بسیاری از مردم به این اتفاق “به خواب رفتن پا” و یا در اصطلاح پزشکی به آن “پارستزی موقت” می گویند.

دلایل به خواب رفتن پا عبارتند از:

  • راه رفتن برای مدت طولانی
  • نشستن یا زانو زدن برای مدت طولانی
  • نشستن روی پا (چهار زانو، یا دو زانو نشستن)
  • پوشیدن شلوار، جوراب و یا کفش هایی که بیش از حد تنگ است

آسیب:

آسیب به بدن، ستون فقرات (مشکلات مربوط به دیسک کمر)، مفصل ران، پاها، و مچ پا نیز می تواند پاها را بی حس کنند.

دیابت:

در برخی از افراد مبتلا به دیابت، نوعی آسیب عصبی به نام نوروپاتی دیابتی ایجاد می شود. نوروپاتی دیابتی، می تواند باعث ایجاد بی حسی، سوزن سوزن شدن و احساس درد در پا شود.

مسائل مربوط به سیاتیک و پایین تنه

مشکلات پایین تنه، مانند فرسایش یا فتق دیسک بین مهره ستون فقرات، می تواند فشاری از اعصاب که به پا ها بر می گردد را، منجر به بی حسی یا اختلالات حسی کند. سیاتیک نامی برای تحریک “عضلات سرینی” است که از پایین تنه به سمت پا ها می رود. اگر این عصب مورد تحریک یا فشرده شدن قرار گیرد، ممکن است فرد احساس سوزش شدن یا بی حسی در پا ها داشته باشد.

سندرم تونل تارسال

سندرم تونل تارسال هنگامی رخ می دهد که عصبی که از پایین تنه به سمت مچ پا قرار دارد، فشرده شود یا آسیب ببیند. تونل تارسال یک فضای باریک در مچ پا است. افراد مبتلا به سندرم تونل تارسال احساس بی حسی، سوزش سوزن شدن و درد در مچ پا، پاشنه پا و پاها را تجربه می کنند.

احساس بی حسی در دست

بیماری شریانی محیطی

بیماری عروق محیطی (PAD) سبب ایجاد رگ های خون محیطی در پاها، بازو و معده می شود و باعث کاهش میزان خون و جریان خون می شود. پا ها یکی از رایج ترین قسمت های بدن هستند که تحت تاثیر PAD قرار دارند. علائم PAD معمولا بعد از چند دقیقه استراحت، از بین می روند.

تومورها یا دیگر زائده های غیر طبیعی

تومورها، کیست ها، آبسه ها و تومور های خوش خیم (غیر سرطانی) می توانند مغز، نخاع یا هر بخشی از پا ها را تحت فشار قرار دهند. این فشار می تواند جریان خون را به پا ها و محدود کند و باعث بی حسی شود.

مصرف الکل

سموم موجود در الکل سبب آسیب عصبی می شود که با بی حسی به خصوص در پا ها مرتبط است. مصرف بیش از حد الکل می تواند منجر به آسیب عصبی شود که موجب بی حسی می شود. این نوع آسیب عصبی به کاهش سطح ویتامین های B1 (تیامین) B9 (فولات)، و B1 منجر می شود.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن یا طولانی مدت است که موجب درد و حساسیت شدید بدن می شود. برخی از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا نیز احساس درد و سوزش در دست و پا را تجربه می کنند.

اکثر افراد مبتلا به فیبرومیالژی علائم مختلفی از جمله:

  • درد بدون علت ظاهری، به ویژه در اول صبح یا بعد از خواب
  • خستگی مزمن
  • مشکلات حافظه
  • سندرم پای بی قرار
  • تقریبا همه افراد مبتلا به فیبرومیالژیا علائم را در بیش از یک قسمت از بدن خود حداقل 3 ماه یک بار تجربه می کنند. اگر بی حسی در پا ها با هیچ علائمی همراه نیست و یا دراز مدت نیست، بعید به نظر می رسد فیبرومیالژیا باشد.

مولتیپل اسکلروزیس

افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) آسیب عصبی حسی را تجربه می کنند که می تواند باعث بی حسی در ناحیه ای کوچک از بدن یا اعضای بدن آن ها شود. اگرچه بی حسی در ارتباط با MS معمولا برای مدت کوتاهی طول می کشد، اما می تواند به حدی طول بکشد که فرد را معلول کند.

سکته مغزی خفیف

سکته مغزی خفیف می تواند موجب آسیب مغزی شود که ممکن است تحت تأثیر سیگنال های عصبی تفسیر و پردازش ذهن قرار گیرد. سکته مغزی خفیف می تواند گاهی اوقات باعث ایجاد بی حسی موضعی یا بلند مدت در قسمت های بدن شود.

و در آخر:

بی حس شدن دست و پا یک اختلال رایج است، هرچند زمانی که مزمن می شود، ممکن است نشانه ای از وضعیت پزشکی نهفته باشد. هر فردی که بی حسی را تجربه می کند در حالی که غیر قابل توضیح، مداوم، مکرر، دردناک، یا همراه با علائم مزمن دیگر است، باید به دکتر برای تشخیص و بحث در مورد گزینه های درمانی مراجعه کند.

منبع: مجله اینترنتی کاج درخشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *