آرتریت و علائم اولیه آن

آرتریت یکی از شایع ترین علل درد مفصلی است. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد، اما اکثر آنها با علائم مشابه شروع می شوند. این علائم می تواند در طول زمان بدتر شود. در حالی که راه هایی برای جلوگیری از پیشرفت آرتریت وجود دارد، باید بدانید که این آرتریت است که باعث درد شما می شود.

علائم اولیه آرتریت

در زیر به علائم آرتریت اشاره کرده ایم

درد مفصلي

شایعترین علامت آرتریت درد مفصلي است و این دلیلى است که اکثر مردم به دنبال مراقبت های پزشکی برای آرتریتشان هستند. نوع درد می تواند بسته به نوع آرتریت و شدت بیماری متفاوت باشد. اکثر افراد مبتلا به آرتریت درد دردناكي در مفصل را توصيف مي كنند که از طریق فعالیت بدتر شده و با استراحت بهبود می یابد. مقدار درد مفاصل معمولا با میزان فعالیت مرتبط است. سایر علائم رایج که افراد ممکن است توصیف کنند عبارتند از بدتر شدن درد با فعالیت، بدتر شدن حالت و تغییرات در معرض هوا.

ورم مفاصل

ورم مفصل می تواند با بسیاری از شرایط رخ دهد، اما شایع ترین علت ورم مفصلی آرتریت است. دومین علت رایج ورم آسیب به مفصل است. بنابراین اگر هیچ آسیبی رخ نداد، احتمال دارد که ورم ناشی از آرتریت باشد. گاهی اوقات تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی خود مایع مفصلي می تواند به تعیین اینکه آیا آرتريت وجود دارد یا یکی دیگر از علل تورم مفصلی مانند عفونت و نقرس كمك كند. برخی از آزمایشات آزمایشگاهی می تواند با بررسی خون شما انجام شود، در حالی که مابقي نیاز به نمونه ای از مایع مفصلی متورم دارند که با قرار دادن یک سوزن در مفصل متورم به دست می آیند.

سفتي در مفاصل

افرادی که آرتریت دارند تقریبا همیشه در مفاصلشان احساس سفتي دارند. شما می توانید تحرك مفصل خود را در مقایسه با مفصل طرف ديگر بررسی کنید. سفتی معمولا در صبح یا بعد از نشستن طولاني مدت در یک موقعیت بدتر است. زمانيكه مفصل با فعالیت حركت مي كند، معمولا اين سفتي کمی کاهش می یابد. راه های دیگر برای از بین بردن سفتي مفصل استفاده از حرارت و داروهای ضد التهاب است.

تغيير شكل مفاصل

زماني كه غضروف مفصلی توسط آرتریت پاره می شود، ممكن است اندام شكل و حالت غير طبيعي به خود بگيرد. درست مثل اينكه لاستیک ماشینتان با تگرگ پاره شود، اگر پارگي غضروف مفصلی زياد باشد، ممکن است مفصل ظاهر كجي به خود بگيرد. این حالت اغلب در دست ها به شكل انگشتان كج ظاهر می شود. آرتروز زانويى، زانوهاى صدا دار و يا پاهاي كمانى شكل را ايجاد ميكند.

احساس ساييدگي

زماني كه غضروف مفصلي پاره مي شود، لايه صاف و مسطحي كه استخوان را مي پوشاند، از بين مي رود. زماني كه استخوان نمايان مي شود ممكن است مفصل به نرمي حركت نكند. شما ممكن است در اين حالت حس ساييدگي داشته باشيد و يا صدايي مانند ساييده شدن بشنويد. هنگامي كه دست خود را به سمت عقب و جلو خم مي كنيد، دستتان را روي مفصل قرار دهيد و احساس ساييدگي در مفصل را حس كنيد.

گره و برآمدگي ها در اطراف مفاصل

آرتروز مي تواند باعث جابجايي كيسه هاي آب (كيست هاي مخاطي) يا اسپورهاي استخواني شود. اينها به صورت برآمدگي هاي گره دار در اطراف مفصل حس مي شوند كه ممكن است در مقابل لمس كردن حساس باشند و يا نباشند اما ظاهر برآمده اي به مفصل مي دهند. اكثر مردم اين حالت را در مفصل انگشتان مي بينند، گرچه مي توانند در سراسر بدن اتفاق بيوفتند.

حساسيت مفصلي

مفاصل مبتلا به آرتروز نسبت به لمس حساس هستند. اگر يك سمت مفصل از سمت ديگر بيشتر درگير آرتروز باشد، سمت درگيرتر معمولا حساس تر است. فشار دادن اطراف مفصل و درد ناشي از آن نشانه قانع كننده اي است براي يك مفصل متورم و اينكه ممكن است داراي آرتروز مضمن باشد.

مفاصل گرم و قرمز

التهاب مفاصل مي تواند منجر به علائمي چون سرخي و حرارت در مفاصل شود كه بايد توسط دكتر ارزيابي شود چون اين علائم مي توانند همچنين بر عفونت مفصلي دلالت كنند. به هر صورت، در التهاب مرتبط با آرتروز اين امر غير طبيعي نيست كه باعث سرخي و حرارت در مفاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *